I diabetici mají své dny a 7 tipů, které mi pomáhají zvládnout diabetickou depku - Sweet diabetic Day

I diabetici mají své dny a 7 tipů, které mi pomáhají zvládnout diabetickou depku

Každý z nás diabetiků má někdy den/období, kdy má chuť vzít všechnu výbavu, vyhodit ji z okna a na všechno se vykašlat. Určitě všichni znáte ten pocit, kdy vás naprosto všechno kolem cukrovky úplně dusí - neustálé přemýšlení nad jídlem, neustálé měření glykemií, rozpíchané prsty, výměny kanyl, ...

Je to každodenní kolotoč, který nebere konce a přiznejme si, někdy řádně vyčerpává. 

Zvlášť v období, kdy jsou hodnoty, jako na horské dráze a vy doslova padáte na hubu. Tomuto stavu, jak jsem se dočetla, se odborně říká Diabetes burnout neboli syndrom diabetického vyhoření.


Bohužel vyhodit věci z okna nepřipadá v úvahu a dovolená na cukrovku neexistuje. I když někdy bych zmiňovaný timeout potřebovala jako prase drbání. 

V takových chvílích většinou zatnu zuby, zhluboka dýchám, někdy (často) brečím do polštáře a věřím, že zas bude dobře. A protože tenhle stav všichni důvěrně známe, napadlo mě podělit se s váma o pár mých triků, které mi pomáhají podobně náročné období zvládat o něco líp. Tady jsou.

Najděte si parťáka
Platí to ve sportu a u diabetu platí dvojnásob. Nejednou jsem si ověřila, že mít kamaráda diabetika je pomoc a velká úleva v jednom. Nikdo vás nepochopí tak, jako on. Můžete si popovídat o svém trápení, zanadávat si a taky se podpořit. Zkrátka sdílená starost = poloviční starost platí na 100%.

Nebuďte na sebe přísní
Pamatujte na to, že jsme jenom lidi. Nejsme stroje, ale lidské bytosti z masa a kostí. Nikdo nedokáže jet na 100% 365 dní v roce. Nevyčítejte si, když sem tam ujedete, dopřejete si něco mimo "jídelní režim" nebo kdž váš den není, jak vystřižený z učebnic o diabetu. Dokonalí lidé neexistují (beztak by to byla nuda) a vypnout je někdy potřeba. Hoďte stres za hlavu, zajděte si s kamarádkou/přítelem/manželem/s kým jen chcete na skleničku nebo si dopřejte, zcela bez výčitek, lahodný dortík. Hlavně si tuhle chvíli vychutnejte, kousek po kousku. 


Sepište si své diabetické cíle 
Udělejte si diabetickou nástěnku vizí. Sepište si nebo namalujte, kam směřujete a čeho chcete s cukrovkou dosáhnout. Položky se nemusí týkat pouze hodnot a glykovaného hemoglobinu. Může to být klidně o tom, co všechno chcete s cukrovkou zažít, jaký život chcete prožít,... zkrátka fantazii se meze nekladou. Tahle zdánlivá blbost je skvělá berlička v období, kdy je cíl v nedohlednu. 

Udělejte ze své nemoci přednost

Vytvořte si díky cukrovce svůj jedinečný styl. 

Že sem se dočista zbláznila a ťukáte si na čelo. V zahraničí je spousta obchodů, které nabízí originální doplňky pro diabetiky - nálepky na pumpu nebo glukometr, náramky, oblečení, kryty na telefon,... zkrátka všechno, co vás jenom napadne. Dřív jsem na tyhle věci moc nebyla a navíc se mi je nechtělo objednávat až ze zahraničí. V poslední době si ale ujíždím na vyhledávání různých obchodů, které se specializují na diabetes (většinou je mají pod palcem samotní diabetici, nečekaně) a musím říct, že mě vychytávky a různé vtípky baví. A když je mi ouvej, vážně mi zlepší den. No řekněte, kdo by si mohl vybírat z tísíce nálepek na glukometr či pumpu a ladit je třeba s outfitem nebo ročním obdobím, hm? Mám už i pár svých oblíbených obchodů, ale to je zase jiná písnička. Mimochodem, chtěli byste na tohle téma článek?


Chvalte se za maličkosti
Stokrát omýlaná pravda, ale ruku na srdce, kdo z nás na tohle nezapomíná? Maličkosti tvoří celek. Život s cukrovkou je mnohdy těžký sám o sobě. Chvalte se za maličkosti - za to, že máte po celý den srovnané glykemky, za to, že jste šli na procházku, za to, že se vám daří dodržovat jídelní režim a vůbec za to, že všechno tak bravurně a s přehledem zvládáte.

Myslete pozitivně
Pozitivní myšlení dělá divy ve všech oblastech a s cukrovkou, potažmo glykemkama dělá zázraky téměř na počkání. Poztivní myšlení je, troufám si tvrdit, klíčová vlastnos při zvládání diabetu. Zkuste si na každé situaci najít něco pozitivního. Věřte, že i z těch nejhorších se dá vytěžit. Ověřeno zkušenostmi.


Užívejte si život
Dovolte si myslet i na něco jiného než pouze na věci spojené s diabetem. Žijte život, jako byste byli zdraví a žádné "omezení" neměli. Koneckonců, omezení existují pouze v našich hlavách. Dokážete všechno, co si dovolíte. Vězte, že ani cukrovka vám v tom nezabrání. Důkazem budiž mnoho vrcholových sportovců s cukrovkou.

Zastavte se a zhluboka dýchejte
Když už je toho na vás moc a máte pocit, že pod tíhou trápení prasknete, zastavte se a zhluboka se nadechněte. Tahle rada se dá aplikovat do jakékoliv životní oblasti a v životě s cukrovkou má své nezastupitelné místo. Pokud ani tohle nepomáhá, nebraňte se slzám. Není to slabost, je to jen uvolnění nahromaděného napětí. Mnohdy je to to jediné, co v danou chvíli potřebujeme.

Co pomáhá na diabetickou depku vám? 

VašeYou Might Also Like

9 komentářů

 1. Pěkně napsaný :-) článek o tom,kde co koupit k pumpě (samolepky a jiný) bych určitě uvítala,moc nevím kde to hledat a ráda bych si něco pořídila :-)
  Klára

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, Klárko,

   jsem ráda, že se článek trefil do noty :) Na doplňky k diabetu určitě brzo něco sepíšu, je vás víc, co byste rádi tipy, kde nakoupit :).

   Hezkou neděli, Jituš

   Vymazat
 2. Ahoj Vituš,
  Jsem moc ráda, že jsem Tvůj blog objevila :) Články jsou super a jsi mi moc sympatická! jakožto T1D člověk diagnostikovaný 3 měsíce nazpět hledám všude možně informace a pídím se po tom, co mě ještě čeká. A co mi dělá radost na depku? Taštička All my diabetes shit a pro ostatní čtenáře by to i mohl být fakt, že k tomu mám už 3 roky ulcerózni kolitodu, takže apeluji na ostatní, že samotná cukrovka není zas tak strašná. :)
  Hezký večer!

  Batikovka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, Batikovko,

   tak to jsem ráda, že jsem se ti trefila do noty :). Taštičku "All my diabetes shit" si chci teď pořizovat k mému 22 letému dia výročí :). Jsi s ní spokojená?

   A souhlasím s tím co píšeš. Cukrovka není konec světa, jsou mnohem horší onemocnění. Líbí se mi tvůj pozitivní přístup, s ním je to vždycky mnohem víc lepší.

   Těším se u dalšího článku! Hezký večer, Jituš

   Vymazat
 3. Super krásně napsané.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milý čtenáři/čtenářko,

   děkuju za krásná slova. Jsem ráda, že článek potěšil :).

   Hezkou neděli, Jituš

   Vymazat
 4. Parádní...je fajn vědět, že nás je víc a že si z toho jde dělat i něco víc než jen dodávání inzulínu a hlídání hladiny cukru v krvi :) Za článek o modních vychytávkách se taky určitě přimlouvám :-)
  Jinak někdy mě ty ne úplně vzorné dny dokáží pořádně vykolejit..depky jsou šílené, zvlášť když se má člověk starat ještě o dva prcky...no, tak ať nás moc často nenavštěvují! Krásný podzim! S nějakým hříšným podzimním koláčem a horkou kávou <3

  Safienka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, Kristýno,

   přesně tak, je důležité povýšit tu naši sladkou kámoškou na vyšší level než jen měření glykemií a dopování inzulinem :). Článek o módních vychytávkách určitě brzo zpracuju, píše si o něj víc lidí i mimo blog.

   A kávu a koláč beru, je to ta nejlepší kombinace! Tak hezké podzimní dny a klidnou cukrovku.

   Jituš

   Vymazat

Vaše komentáře mi vždycky vykouzlí úsměv na rtech a dělají mi ohromnou radost. Děkuji za ně!