Invalidní důchod u diabetiků - Sweet diabetic Day

Invalidní důchod u diabetiků

Mám nárok na invalidní důchod, když jsem diabetik? Jak o invalidní důchod požádat? Na základě čeho se hodnotí můj zdravotní stav? Kdo o přiznání rozhoduje?

Kladete si tyhle otázky taky? Pak jste tu správně. V článku se pokusím shrnout problematiku invalidního důchodu nejen u diabetiků, ať v tom máte jednou provždy jasno. Za vnuknutí nápadu na tenhle článek děkuju své dia kamarádce (zdravím Klárku!).

Téma invalidního důchodu u diabetiků je jedno z nejvíce probíraných na diabetických skupinách i mezi samotnými diabetiky. Kolem tohoto tématu se stále vznáší opar předsudků, nejasných informací a neznalosti zákona. Jakožto sociální pracovník je tohle téma mým denním chlebem ( a za dob, kdy jsem pracovala v poradně jsem ho řešila i několikrát za den). Pojďme se tedy podívat na zoubek tomuto tématu a ujasnit si, jak je to s nárokem na invalidní důchod nejen u diabetiků.


K čemu invalidní důchod slouží
Než se pustím do podrobností ráda bych hned ze startu udělala jasno v tom k čemu invalidní důchod slouží. Invalidní důchod slouží k zabezpeční příjmu pokud člověk není z důvodu nemoci či úrazu schopen pracovat jako dřív nebo mu dokonce aktuální stav znemožňuje pracovat úplně. Ne, opravdu to nejsou peníze na přilepšenou, jak si mnozí myslí. Často se setkávám se závistí a nemístnými připomínkami vůči pobírání invalidního důchodu. Takže, než nějakou zhovadilost podobného typu vypustí kdokoliv z pusy, prosím, zamyslete se a řekněte si, zda byste chtěli být v kůži člověka pobírajícícho tuto dávku. 

Jaké podmínky musím splnit, abych mohl/a o ID zažádat
Aby byl člověku přiznán invalidní důchod musí splnit několik podmínek - být uznán invalidním, mít dostatečný počet odpracovaných let a být mladší 65 let. Druhá podmínka, tedy dostatečný počet odpracovaných let je klíčová. Divili byste se jak moc. Často jsem se v poradně setkávala s lidmi, kteří byli uznáni invalidní, ale kvůli nedostatku odpracovaných let jim nebyla vyplácena částka. Potřebná doba pojištění závisí od věku žadatele o invalidní důchod.

Mám nárok na invalidní důchod

Ano i ne. Na invalidní důchod má nárok každý, jehož pracovní schopnost poklesla o minimálně 35%. Zákon rozlišuje celkem 3 stupně invalidního důchodu:
Invalidita I. stupně - pracovní schopnost poklesla o min. 35%, avšak max. o 45%
Invalidita II. stupně - pracovní schopnost poklela o min. 50%, avšak max. o 69%
Invalidita III. stupně - pracovní schopnost poklesla o 70%

Kde o ID zažádat?
Žádost o invalidní důchod je nutné podat na okresní správě sociálního zabezpeční (OSSZ) příslušnou podle místa trvalého bydliště. 


Co musím k žádosti doložit
 • Občanský průkaz
 • Doklady o studiu (pokud se vás tento bod týká)
 • Žádost o vyplácení ID na účet, pokud chcete, aby vám částka byla vyplácena na bankovní účet
 • Doložit potřebnou dobu pojištění
 • Zaměstnavatel dokládá evidenční list důchodového pojištění
V některých případech je nutné dokládat více podkladů, nicméně výše jmenované jsou základní. 

Jak bude schvalování probíhat
Po podání žádosti začne samotný proces posuzování invalidity. OSSZ vám v nejblížší době zašle potřebné podklady k posouzení invalidity, a to:
 • Profesní dotazník (dostanete na OSSZ), který obsahuje informace o tom, co jste vystudovali, kde jste pracovali a kde nyní pracujete, jakou máte výši úvazku, apod. Profesní dotazník je důležitým podkladem pro vypracování posudku.
 • Formulář pro vašeho obvodního lékaře. Ten má za úkol zpracovat veškeré zdravotní zprávy týkající se vašeho stavu (tzn. v našem případě zdravotní zprávy od diabetologa). Dále obvodní lékař vyplňuje veškeré kolonky ve zmíněném formuláři a sám se vyjadřuje k vašemu zdravotnímu stavu. Kompletní zprávu pak zasílá na OSSZ.
Tady bych ráda upozornila, že je ve vašem zájmu doložit co nejvíce lékařských zpráv, které se týkají vašeho zdravotního stavu, tedy cukrovky. Tip pro vás - je lepší, aby vám váš diabetolog napsal jednu souhrnnou zprávu, kde vypíše vše ohledně vašeho zdravotního stavu (cukrovky), než dokládat horu různých lékařských zpráv z kontrol. Pokud diabetologa požádáte, zprávu vám (rád) sepíše. S touto lékařskou zprávou jděte následně za vaším obvodním lékařem. Ten ji přiloží k formuláři, který musí vyplňovat a následně zasílá na OSSZ. 
Na základě podané žádosti a výše popsaných dokumentů týkajících se zdravotního stavu zpracuje OSSZ rozhodnutí o přiznání/zamítnutí invalidního důchodu.


Podle čeho rozhoduje OSSZ o přiznání/zamítnutí ID
Česká správa sociálního zabezpeční rozhoduje vždy v souladu se zákonem. Problematiku invalidního důchodu upravuje zák. č. 155/1995 Sb., o důchodovéme pojištění. Míra poklesu pracovní schopnosti je posuzována podle vyhlášky č. 359/2009 Sb., vyhláška o posuzování invalidity. Procentní míru poklesu pracovní schopnosti určuje především příloha této vyhlášky, ve které je zpracovaná přehledná tabulka všech onemocnění. Diabetes spadá do kapitoly IV - poruchy endokrinní, výživy a přeměny látek, položka č. 2 - Diabetes Mellitus. 

Aby vám byl přiznaný alespoň ID I. stupně musíte být zařazeni do výše zmíněné kapitoly a položky 2c, případně musíte mít k diabetu přidruženou další nemoc. V takovém případě se totiž body sčítají. 

Screen vyhlášky

Co dělat, když nesouhlasím s rozhodnutím OSSZ
Pokud nesouhlasíte s rozhodnutím okresní správy sociálního zabezpečení můžete proti rozhodnutí podat tzv. námitky, a to do 30ti dnů ode dne sdělení rozhodnutí. V rámci podání námitek se můžete domáhat i přezkoumání zdravotního stavu.

Ufff, tak to by bylo k invalidním důchodům asi všechno. Problematika je určitě mnohem širší, dalo by se o ní psát na pokračování, nicméně já chtěla obsáhnout pouze základní informace a dát vám kostru pokud přemýšlíte o podání žádosti. 

Psaní článku mě hodně bavilo, ale zpracovat ho jednoduše a pochopitelně byl docela oříšek. Věřím, že se mi to povedlo. Pokud byste přece jen měli v některých věcech nejasnosti, chtěli se na něco doptat lupněte komentář nebo mi napište rovnou na e-mail či facebookovou stránku. Pokusím se vám zodpovědět všechny vaše dotazy :)

Mějte hezkou neděli, Vaše


You Might Also Like

2 komentářů

 1. je mi 57 let...dia 20 let...ted jsem žádala...zamítnuto...odvola jsem se přes právníka...zamítnuto....je mi to líto.......blok je suprově popsaný děkujeme za něj....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Evo,

   hodně záleží na posudkovém lékaři a taky zdravotním stavu. V poslední době zpřísnily podmínky a vyžadují alesppň nějaké komplikace způsobené diabetem. Mrzí mě, že zmádost nedopadla. Hlavní ale je, že zdraví pořád slouží :-).

   A děkuji, těší mě, že vám články padly do oka. Tak zase někdy tady :-). Hezký den

   Jituš

   Vymazat

Vaše komentáře mi vždycky vykouzlí úsměv na rtech a dělají mi ohromnou radost. Děkuji za ně!