Jak vybrat nejlépe padnoucí infůzní set - Sweet diabetic Day

Jak vybrat nejlépe padnoucí infůzní set

Každý slaďouš (čti diabetik) řeší při přechodu na inzulínovou pumpu infůzní sety. Je to hned druhá otázka, jakmile si zodpovíte, zda inzulínovou pumpu ano či ne. Bude zavádění bolet? Bude mi kanyla při běžném fungování zavazet? Jak vybrat správný typ infůzního setu? Hrozí vytrhnutí kanyly? Jak to bude vypadat? A budou se na mě všichni dívat?

Dnešní doba je v tomto směru úžasná. Technika jde dopředu a díky ní máme mnohem jednodušší život. To, co bylo před pár lety naprosté scifi, je dnes reálné. Jsem za tuhle dobu, zvlašť v tomhle směru, moc vděčná.

Jak tedy vybrat padnoucí infůzní set. V první řadě je fajn si ujasnit, jaký máte životní styl (rada nad zlato!). Doporučuju probrat všechny bězné aktivity s diabetologem případně se zástupcem firmy. Ohled berte i na stavbu těla. I tahle, na první pohled banalita, je při výběru správného infůzního setu důležitá. Na základě těchto informací je možné lépe odhadnout, který z dostupných infůzních setů vám bude vyhovovat.


Firmy zpravidla nabízí 3 druhy. Jeden po druhém vám teď představím a přidám nějaké své postřehy.

Quick-set (u firmy Accu Check FlexLink)
Set, který se těší velké oblibě. Dalo by se říct, že je "nejčastější" mezi diabetiky. Tento set je typický pro své snadné zavádění pod úhlem 90 stupňů. Má tenoučkou a měkkou kanylu a náplast je hypoalergení. Set se zavádí rychle a jednoduše pomocí speciálního zavaděče (pracovní název by me -razítko). Zavedení vůbec nebolí, je rychlé. Navíc zavaděč vám zaručí, že bude set zaveden přesně pod tím úhlem, pod kterým má.
Quick-set aktuálně používám i já. Nebylo tomu tak vždy. Tento typ setu jsem dostala hned ze startu u své první pumpy. Během prvního dne mi kanyla "vypadla" a inzulín tekl mimo. Zjistila jsem to až večer na internátě, kdy jsem měla promočenou náplast a glykemii nemeřitelnou. Odvezla mě sanitka, noc jsem proležela na kožním (kde nevěděli co se mnou) a ráno skončila na kapačkách s ketoacidozou (život ohrožující stav, kdy je v organismu totální deficit inzulinu). Asi se nebudete divit, že od té doby jsem tenhle typ setu, několik let, zarputile odmítala.


Shilouette (u firmy Accu Check TenderLink)
Výhodou tohoto setu je variabilita jeho zavedení. Zavádět ho můžete pod úhlem 20-45 stupňů, čímž regulujete hloubku zavedení. Je zde menší riziko "vypadení" kanyly. V oblibě ji mají sportovci, děti a udává se, že je vhodná i pro těhulky.
Ze své mnohaleté zkušenosti můžu říct, že mají větší tendence se "lámat", což je problém, který stěží poznáte, vzhledem k faktu, že kanyla je pod kůží. Další mínus, po pár letech jsem měla z těchto setů tak rozbodanou kůži, že jsem nevěděla kam píchat. Přes to, že jsem měnila místa vpichu, a místo po vytažení kanyly mazala, mazala a zase mazala, po několika letech se již místa nehojily tak dobře a rychle. Důsledkem toho byla zhoršená absorbce inzulínu a s tím spojené vyšší hodnoty glykemie. Když jsem cca před rokem a půl skončila v nemocnici (následkem pracovního režimu a dlouhodobého stresu, ne skrz kanyly), šoupla mi doktorka výše zmiňovaný quick-set. Nejlepší tah mé doktorky. Děkuji jí dodnes. Místa vpichů se mi mnohem lépe hojí, kanyla mi sedí mnohem líp a i samotné zavádění je boží. Tím ovšem nechci říct, že je tento typ špatný! Znám spoutu diabetiků, kterým vyhovuje. Ostatně jako několik let mně.


Sure-T (u firmy Accu Check Rapid Link)
Tento typ setu hodně využívají ti, kteří mají alergii na teflon. Set má kolmou, tenkou ocelovou jehlu. V dostupných materiálech se dočtete, že je bezpečnější před ucpáním a uvolněním. Právě proto je vhodný pro kojence, malé děti a opět se dočtete, že i pro těhulky.
Já s tímto setem osobní zkušenost nemám. Nikdy jsem ho nezkoušela. Při mé bývalé pumpě jsem vyzkoušela právě set s kovovou jehličkou a vadil mi. Místo vpichu mi oteklo a bylo zakrvácené, což není značka ideál. Od té doby se ocelovým jehlám vyhýbám obloukem. Třeba k němu časem dospěju, jako u výše zmiňovaného quick-setu :)


A na závěr přidám ještě jeden poznatek (radu).

Myslete vždy na to, že každý jsme jiný a každému vyhovuje něco jiného. Rovněž neexistuje "učebnicový" návod na to, který set vybrat, a který vám 100% sedne. Stejně tak, jako každý z nás roste i naše potřeby se mění. 


To co mi sedělo před pár lety, dnes nesnesu a naopak. Je potřeba vždy všechno prokonzultovat a vyzkoušet. A řídit se vlastní intuicí, pocitem. Myslete na to, až se budete rozhodovat.

Máte inzulínovou pumpu? Jaké infůzní sety sedí vám? Co vám pomohlo při rozhodování? Podělte se s ostatními v komentářích!

Sladký večer, VašeP.S.: Pokud máte k tématu jakékoliv otázky pište buď d komentářů nebo na mail. Ráda odepíšu :). 

You Might Also Like

0 komentářů

Vaše komentáře mi vždycky vykouzlí úsměv na rtech a dělají mi ohromnou radost. Děkuji za ně!