Jak sportovat s inzulínovou pumpou - Sweet diabetic Day

Jak sportovat s inzulínovou pumpou

Často se ptáte na to, jak sportovat s inzulínovou pumpou. Budu moct sportovat? Běhám, vadí inzulínová pumpa? Kam s inzulínovou pumpou u sportu? Nebude mi zavazet? Můžu ji odpojit? To jsou asi nejčastější otázky na téma sport s externí slinivkou (rozuměj inzulínovou pumpou).


U sportu s naší externí slinivkou máte, vpodstatě, 3 možnosti. Než je tu představím, ráda bych podotkla, že sport s touhle krabičkou je mnohdy zábava a určitě to není nic nemožného. Naopak. Sportujte jak je libo a hlavně se toho nebojte! Znám nejednoho profi sportovce, který je diabetik.

1. Snižte bazál
První možností před podáváním sportovních výkonů je snížit, např o 10%, bazální dávky (dlouhodobé). Tento krok zajistí, že se hladina krevního cukru bude držet v normě a nebude docházet k pádům do hypoglykemie.


2. Ponechte klasické mastavení
Další moností je nechat pumpu zapojenou a bazální dávky, tak, jak leží a běží. Zkrátka pumpu hoďte za kalhoty nebo za sportovní podprdu (což je asi nej místo, kde nezavazí apod.) a běžte cvičit. Jsou lidé (třeba já), kterým to u většiny aktivit nevadí. Tady doporučuju hlídat v průběhu cvičební altivity a i po ní glykemie. Pro přehled, jak cukrovka na zátěž reaguje.

Sportování se senzorem je mnohem jednodušší :)

3. Odpojte pumpu
Šoupněte do tašky, skřínky,... a vyražte makat. Minimálně u plavání tuhle možnost využijete. Ať už chcete nebo ne :-). U dalších sportů opět záleží na zvoleném sportu, fyzické zátěži a taky člověku. Každý to máme hold jinak. Nemusíte se bát, že vám hodinka bez pumpy ublíží. Vzhledem k tomu, že má člověk fyzickou altivitu, mnohdy přísun inzulínu nepotřebuje a pokud ano tak třeba v menších dávkách, viz bod 1.

A hlavně nezapomínejte na to, že každý sport je jinak náročný. Glylemie se tedy budou chovat odlišně u aerobních aktivit, funkčních tréninků a třeba u silových cvičení. Talže trpělivost, zásoby proužků a sledovat, jak se glylemie vyvíjí před, během i po cvičení. Malá rada na závěr. Velkým pomocníkem při ladění "sportovního režimu" je senzor. Měří totiž hladinu krevního cukru několikrát do minuty. A tak máte ten nejlepší přehled, jak se křivka glykemie vyvíjí právě v tuto chvíli.


Krásný pátečení večer, moji  milí diabetikové. Vaše


You Might Also Like

4 komentářů

 1. Jituš, tyto tvé články o tvých zkušenostech a "životě s cukrovkou" jsou úžasný, informativní a myslím, že je to přesně styl, co ti sedí:).

  Držím palce s běháním, jsi super. Zdravím, Terez.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Terez!

   Děkuju za krásný komentář. Mám strašnou radost, že "dia" články baví i čtenáře "nediabetiky" :-).

   A běhání, to mě letos fakt chytlo pořádně. Konečně. I se mi líp běhá. Možná je to tím, že jsě si to lupla na vision board :-D.

   Měj se hezky, Jituš

   Vymazat
  2. Ahoj Terez!

   Děkuju za krásný komentář. Mám radost, zme "dia" články baví i čtenáře "nediabetiky" :-).

   A běhání mě letos pořádně chytlo. Konečně. Možná to bude tím, zme jsem si ho šoupla na svou vision board :-D.

   Měj se hezky, Jituš

   Vymazat
 2. To je super, že to nijak neomezuje člověka při sportu. Je dobře, že o tom píšeš! :) jsou lidi, co by sport hodili za hlavu..

  OdpovědětVymazat

Vaše komentáře mi vždycky vykouzlí úsměv na rtech a dělají mi ohromnou radost. Děkuji za ně!