5 sportů, které prospívají (nejen) diabetikům - Sweet diabetic Day

5 sportů, které prospívají (nejen) diabetikům

Jóga
Začnu jógou, protože tu jsem si za poslední rok zamilovala. Ať máte hlavu plnou myšlenek, migrénu, jste unavení nebo se jen chcete protáhnout a zrelaxovat, jóga je přesně to, co vám přijde vhod. To že je balzám na duši se ví. Že je ale i pohlazením pro glykemie u diabetiků ví málokdo.

TRX
Tomuhle sportu jsem propadla před zhruba 4 lety. První lekci si pamatuju velmi živě, jakoby to bylo včera. Samotný trénink byl pecka, takový nával endorfinů jsem dlouho nezažila. Horší to bylo několik hodin (dní) po tréninku. Bolely mě i vlasy na hlavě, sednout si na gauč byl výkon hodný oskara, do postele sem ulehela tak, že jsem do ní spadla. Nemohla jsem si obléct tričko a chodit po schodech bylo hotové peklo. Jo a taky jsem noc strávila v docela příšerných hypoglykemiích. Hypoglykemie mě provázely ještě několik dalších tréninků. Naštěstí jsem měla skvělého trenéra, který se nezalekl a snažil se poradit mi, jak si zátěž upravit apod. 


V tomhle jsem měla vždycky štěstí. Vpodstatě všichni trenéři, které jsem poznala, se snažili poradit jak si aktivitu přizpůsobit. 

Nikdy jsem neslyšela, že to nejde nebo že tohle dělat nemůžu. Vždycky jsme společně hledali cesty, jak trénink poskládat, abych si ho užila a nemusela se stresovat. Za tento přístup jsem všem moc vděčná. Postupně jsme to vychytali a pro můj krevní cukr byla tahle zátěž návyková. Pravda, u TRX si musím pořád hodně hlídat glykemie, ale už to není co bývalo.

Funkční trénink
Funkčnímu tréninku jsem propadla spolu s Matym. Bylo to v době, kdy jsme se seznámili s majitelkou Centra pohybu v Olomouci. Opět jsme narazili na výborného trenéra. Tréninky navíc bývají společně s vozíčkáři a to je teprv pecka. Každý trénink je trošku jiný, nestane se, že spadnete do stereotypu. Bonusem jsou učebnicové glykemie. A když už se mi stalo, že sem slítla do hypa (nízký cukr v krvi) vždycky jsem měla povoleno cucat hroznový cukr nebo místo vody popíjet sladké pití. Řekněte mi, kdo má takovou výsadu u tréninků, haha.


Plavání
Od malička jsem vodní živel. Plavání miluju. Je to skvělý doplněk k jakémukoliv cvičení. Ať už mě bolí záda, potřebuju trochu spočnout nebo mám jen děsný kopr makat, plavání je volba číslo jedna. Na bazén si navíc troufnu i když mám vyšší glykemii. Mám ozkoušený, že mi nevylítne do astronomických výšin, ani nesletí do nesnesitelného hypa. Buď se udrží nebo mírně klesne. Paráda. Jo a pro ty, co s inzulínovou pumpou nemáte zkušenosti. Plavání je jediný sport, kde pumpu klasicky odpojím (byť mám aktuálně vodotěsnou. Její vodotěsnost však nechci moc zkoušet přece jen je to "hračka" za 150 tisíc :) ). Není čeho se bát. Hodina bez pumpy není žádná křeč (jak s oblibou říká moje paní doktorka) a navíc se hýbete, takže spalujete. Takže cajk :).

Běh
Konečne je jaro, s ním lepší počasí a hlavně světlo i v 7 večer. Vytáhla jsem po zimě boty a začla (to slovo začla je u mě hodně důležité) zase běhat. Co mě překvapilo bylo zjištění, že letos mi to běhá nějak líp než předchozí roky. Což znamená, že bych se z věčného začátečníka mohla posunout na další level.


A jaký oblíbený je váš sport? Patříte mezi sportovce nebo naopak největším sportovním výkonem je pro vás vyšlapání schodů?

Těším se na vás u dalšího dia článku. Krásný upršený podvečer, Vaše


You Might Also Like

8 komentářů

 1. Odpovědi
  1. Milá Markét,

   nemůžu jinak než souhlasit :-). Začíná se mi líbit víc a víc :-).

   Tak běhu zdar! Jituš

   Vymazat
 2. Za mňa jumping (vďaka tebe), inline brusle a horská turistika ;-) ale Ty to o mne predsa vieš :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ha, na jimping sem zapoměla! Ještě, že to doplníš :-).

   Těším se na naši Bratislavskou turistiku, haha. Jituš

   Vymazat
 3. Moc pěkný článek :)

  -A- from thatismylifeandblog.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá čtenářko,

   Děkuji, mám radost, že se článek líbí :-)

   Vymazat
 4. Ahoj, pohyb je super... Já aktuálně ve stavu dvě děti za zadkem dávám domácí trenažér a nebo nějakou HIITovku se Zuzkou Light nebo jiným online trenérem... Akorát poslední dobou se mnou glykemie moc nekamaradi... Vždycky jsem měla den po cvičení krásné hodnoty... Teď na mě všechno kašle, takže jsem vůbec ráda, že mi to jde občas po cvičení dolů.... Měj se krásně, Safienka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Safienko,

   O Zuzce Light jsem toho hodně slyšela, ale ještě nezkoušela. A ty glykemie jsou někdy těžká matematika :-). Může to být tím, že vlítneš do hypa během cvičeni a nevís třeba o tom...nebo i stres či viróza s tím mávají. To jsou věci, které já kolikrát nevnímám... Zkoušelas senzor? Ten by ti to mohl pomoct vyladit.

   Držím palce. Jituš

   Vymazat

Vaše komentáře mi vždycky vykouzlí úsměv na rtech a dělají mi ohromnou radost. Děkuji za ně!