Odstraňte během 40 dnů přebytečný odpad ze svého života! - Sweet diabetic Day

Odstraňte během 40 dnů přebytečný odpad ze svého života!

Přesně o tom je 40 denní zero waste výzva. Jak asi správně tušíte rozhodla jsem se do ní zapojit. Po 40 dnů se budu snažit plnit úkoly, díky kterým si budu do svého života pouštět míň odpadu. Každý pracovní den budu mít jeden úkol. Co přes týden nezvládnu můžu dohnat v sobotu. A neděle ta je zase vyhrazená na lenošení. Navíc budu každý den zásobená spoustou tipů týkající se domácnosti, kosmetiky, nákupů, vaření a mnoho dalšího. 

Já jsem z výzvy docela nadšená. Beru to jako soutěž sama se sebou. A jsem zvědavá, jak se s tím vším popasuju. A tak mě napadlo Vás trošku pošťouchnout k tomu, aby jste do toho šli se mnou. 

Nemáte co ztratit. Výsledkem je redukce přebytečného odpadu ve vašem životě. A to stojí za to. 

Pokud ještě stále váháte zkusím vám v krátkosti vysvětlit, co je pojem zero waste. Třeba vás nakonec přesvědčím (a já doufám, že ano :) ).

Zero waste vychází zjednodušeně znamená "bezodpadový" životní styl. Cílem je zredukovat odpad, který vyprodukujeme na minimum. Jen pro představu, průměrná česká rodina vyprodukuje ročně zhruba 1,2 tuny odpadu. Odpad většinou končí na skládkách nebo ve spalovně. Ať první nebo druhý způsob výrazně zatěžuje životní prostředí. Hnutí Zero Waste se snaží, aby lidé přijali zodpovědnost za to, co nakupují a jaký odpad produkují.

Jak přemýšlet, když chcete být Zero Waste. Zdroj: http://1url.cz/MtaGT

Přitom redukce odpadu nemusí být vůbec složitá, jak se na první pohled může zdát. Stačí začít malými krůčky. Mikrotenové sáčky, igelitky, plastové lahve se dají jednoduše nahradit. Stačí si do kabelky přihodit plátěnou tašku. Probudit v sobě kreativitu a vyrobit si plátěné pytlíčky na ovoce, zeleninu nebo pečivo. Nebo si pořídit znovupoužitelnou lahev na vodu a nosit ji neustále u sebe. Díky těmhle jednoduchým krokům si zjednodušíte, ozdravíte a hlavně zlevníte svůj život. A to je ten nejlepší benefit.

Asi si říkáte, že žít s "nulovým" odpadem v dnešní společnosti a při současném způsobu života není možné. V podstatě máte pravdu. Nicméně ti, kteří chtějí pochopí.  

Domnívám se, že je lepší dělat malé změny než sedět se založenýma rukama a nedělat nic.

Bea Johnoson a odpad, který vměstná do této zavařovačky se svou čtyřčlenou rodinou. Zdroj: http://1url.cz/8taGd

A právě k tomuhle všemu slouží zmiňovaná 40 denní Zero Waste výzva. Má ambici ukázat, jak žít bez obalů. A to všechno hravou, nenásilnou a naučnou formou. Výzva slouží lidem, kteří o Zero Waste nikdy neslyšeli nebo s ní teprve začínají. Zapojit se mohou i pokročilí Zero Waste nadšenci. Náročnost výzvy si volíte sami. 

Více informací o výzvě najdete na facebooku výzvy. Výzvu pořádají holky, které se tímto životním stylem zabývají. O všem píšou i blog. Mrkněte na CZECH ZERO WASTE BLOG.

Pár tipů, jak začít :) Zdroj: http://1url.cz/ttaGj

O tom, jak mi výzva jde hodlám  napsat článek. A pokud mi to půjde přemýšlím nad více články na tohle téma. Zajímala by vás tahle tématika? 

Tak co vy na to? Slyšeli jste už o Zero Waste životním stylu nebo jste úplní zelenáči (rozuměj začátečníci). A zapojíte se do výzvy taky?

Užívejte malý pátek, Vaše


You Might Also Like

3 komentářů

 1. Veľmi veľmi veľmi by som chcela byť 100% zero waste, ale nedarí sa mi to aj napriek tomu, že si doma varím, že do obchodov nosím svoje plátené vrecúška na pečivo, zeleninu, plastové tašky neberiem ani zadarmo k nákupom, recyklujem, ale proste niekedy sú potraviny v plaste a ak ich chceš, musíš ich kúpiť... som vegánka a nikde som nenašla iné tofu ako v plaste, takisto strukoviny sú vždy v plaste... a žiaľ na slovensku nemáme bezobalové obchody. Ale verím, že každým hoci malým krokom som k zero waste bližšie ;)

  Flung out of space

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Danielo,

   děkuju za komentář i pohled na věc.

   Nevím jestli je to z článku patrné, ale sama si uvědomuju, že být 100% zero waste se v dnešní společnosti a při dnešním způsobu života dá opravdu těžko. A ano, s těma surovinama v plastu máš naprostou pravdu. Taky mě to poslední dobou dost v obchodech trápí. Spousta zeleniny v plastu, sýry v plastu, apod. Věřím ale, že už jen fakt, že nosíš pytlíky na ovoce, zeleninu (které zrovna nejsou v plastu :) ) či pečivo je obrovský kus práce neboť i to je značná část odpadu, který člověk vyprodukuje.
   Je fajn, že se v rámci možností snažíš nakupovat "zodpovědně" a myslím si, že i to je myšlenka téhle výzvy. A taky naučit se přemýšlet :). S těma bezobalovýma obchodama je i u nás nedostatek. Ale postupně se začínají rozšiřovat. Věřím, že za pár let už to bude samozřejmost, stejně jako třeba farmářské obchůdky, apod. :)

   Měj pohodový pátek. Jituš

   Vymazat

Vaše komentáře mi vždycky vykouzlí úsměv na rtech a dělají mi ohromnou radost. Děkuji za ně!