Vyřizuju inzulínovou pumpu vol. 1 - Sweet diabetic Day

Vyřizuju inzulínovou pumpu vol. 1

V tomto článku bych se chtěla zaměřit na to, jak postupovat a kam se obrátit v momentě, kdy chci inzulínovou pumpu. Pokud stále nejste rozhodnutí, zda do této "externí slinivky" jít přečtěte si TENTO článek. Shrnuji v něm všechny svoje zkušenost z léčby inzulínovými pery a také inzulínovou pumpou.

Ti z Vás, kteří se už rozhodli, že tuhle malou elektronickou krabičku vyzkouší čtěte směle dál. Na následujících řádcích se pokusím v krátkosti shrnout jak si tuhle slinivku na baterky vyřídit. 


1. Vyber si svou novou slinivku
Jednoduše navštiv svého diabetologa a popros ho o informace a především prospekty., ze kterých si tu svou pumpičku vybereš. Na výběr dostaneš, pravděpodobně, modely od dvou firem. Firma Accu-Chek aktuálně nabízí model Acu-Chek Insight a firma Medtronic nabízí inzulínovou pumpu Minimed 640G (kterou už přes rok využívám i já). 

Já osobně mám zkušenost s oběma firmama. U firmy Acu-Chek jsem měla inzulínovou pumpu o řadu nižší, tedy acu-chek COMBO. Po 4 letech jsem přešla ke konkurenční firmě Medtronic. Za sebe můžu doporučit právě firmu Medtronic. Vyhovuje mi více a to především po straně vývojové. Jejich pumpa je mnohem intuitivnější a rovněž technicky vymazlenější (lepší plnění zásobníků, zásobníky a hadičky nejsou tolik zavdušněné, propojení glukometru a inzulínové pumpy, atd.). Jsou to drobnosti, ale právě ty jsou to hlavní. Další nespornou výhodou je internetový program. Zde jednoduše stáhnete veškerá data z inzulínové pumpy (vč. glykemií) a jedním kliknutím odešlete svému diabetologovi. Za mě prostě super. Poslední neméně důležitou výhodou je doplatek na příslušenství inzulínové pumpy. Nedoplácíte ani korunu. 
Samozřejmě tu nechci nikomu nic vnucovat. I s firmou Acu-Chek jsem byla spokojená nicméně pumpa jakožto přístroj mi více vyhovuje od konkurenční firmy. Každý ale máme jiné priority a jiná očekávání a tak je potřeba najít to, co nám bude vyhovovat :).


2. Cvičení dělá mistra
Jakmile máte vybráno domluvíte si schůzku s obchodním zástupcem dané firmy. Ten přijede k vám domů a udělá Vám takové malé soukromé školení. Seznámí Vás s inzulínovou pumpou krok po kroku. Vyzkoušíte si plnění a výměnu zásobníků inzulinu, plnění zásobníku inzulinem, zavádění infůzních setů a samozřejmě i ovládání inzulínové pumpy. K tomu dostanete spoustu prospektů a materiálů ke studiu

3. Byrokracii se nevyhneš
A je to tady. Ten nejotravnější krok z celého postupu. Papíry. Nevyhneš se jim, bohužel, ani tady. Když už všechno umíš, prospekty máš přepsané v hlavě je načase udělat krok k tomu, aby ti od zkušebního modelu doma přistála tvoje vlastní inzulínová pumpa. Chvilku si ale počkáš. 
Inzulínovou pumpu schvaluje zdravotní pojišťovna, u které je člověk hlášený. Veškeré poukazy a potřebné lejstra s tebou vypíše tvůj diabetolog a ty odešle na tvoji zdraavotní pojišťovnu. Pumpu schvaluje revizní lékař. Počítejte s tím, že schválení trvá cca 1 měsíc


4. Sbal kufry a tradá do nemocnice
Jakmile je vše schváleno, obchodní zástupce vybrané firmy ti přiveze tvou pumpu. Pokud jseš úplný nováček a přecházíš z inzulínových per počítej, že si tě pár dnů nechají v nemocnici. Není se ale čeho bát. Z inzulínových per tě pomaloučku převedou na inzulínovou pumpu, naučí tě s ní pracovat (alespoň v základu) a nastaví ti dávkování plus vysvětlí vše potřebné k tomu. Jedná se většinou o 2-3 dny ve špitále. 
Na toto téma čekejte brzy samostatný článek. To aby jste se nebáli a věděli, co Vás v tom špitále všechno čeká. A taky nemine :). 


To by bylo v kostce tak asi všechno. Doufám, že si tenhle článek najde opět ty "správné" človíčky, kteří jej ocení při tom martyriu zařizování, lejster a běhání po pojišťovnách. A pokud by Vám článek nestačil nebojte se napsat a zeptat se. Buď tady do komentů nebo klidně na můj e-mail :).

Máte s inzulínovou pumpou zkušenost? Uvažujete o ní nebo se změny bojíte? 

Sladké sny, Vaše


 

You Might Also Like

2 komentářů

 1. Popravdě řečeno tohle je pro mě docela aktuální téma, tak ti jsem za takový článek vděčná a pokud jich bude více, budu se těšit. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, milá worst way,

   to mám radost, že jsem se trefila do noty a že je to pro tebe takhle aktuální. Určitě plánuju na tohle téma ještě min. jeden článek :) A pokud je něco co by tě zajímalo sem s tím. Ráda předám svoje zkušenosti nebo se nechám inspirovat na článek :).

   Hezký úterní večer, Jituš

   Vymazat

Vaše komentáře mi vždycky vykouzlí úsměv na rtech a dělají mi ohromnou radost. Děkuji za ně!