O životě s vozíčkářem a jeho 11 výhod k tomu - Sweet diabetic Day

O životě s vozíčkářem a jeho 11 výhod k tomu


1. Stabilní příjem
Aby bylo jasno Volvo ani limuzínu si za něj nekoupíte, ale když jde do tuhého zvládnete alespoň poplatit nezbytné výdaje na život. A to se čas od času může hodit

2. Menší náklady na bydlení 
Souvisí trošku s bodem prvním. Každý "vozíčkář" má nárok podat žádost o městský bezbariérový byt. Výhodou takového bytu je jednak bezbariérovost a taky menší náklady na provoz bytu oproti bydlení v pronájmu. To že "vozmeni" potřebují větší prostor pro pohyb není asi žádným tajemstvím. Z koupelny se rázem stává solidní taneční parket a celkově je byt o dost prostornější. Vzhled paneláku a společných prostor raději zmiňovat nebudu aneb jak se říká darovanému koni na zuby nehleď.

3. Kina, divadla, festivaly...zkrátka kultura "za pusu"
Pokud váš "vozmen" vlastní onu zázračnou kartičku ZTP/P (pozor to P za lomítkem je velmi důležité) dostává se vám kulturního života o jakém se vám ani nesnilo. Doprovod jde totiž vždy zdarma a když narazíte na milého pokladního/pokladní máte to gratis oba. Nejlepší výhody přináši tato malá plastová kartička ve festivalové sezoně. Lístky na náš oblíbený Colours of Ostrava máme s výraznou slevou k tomu místa na vyvýšených plošinách. Výhled na pódium je tedy zajištěn. To vše bez mačkání v davu. 4. Neplatíte poplatek za psa
Zapomeňte na příspěvky do městské kasy. Pokud svého čtyřnohého miláčka přihlásíte na svého "vozmena" ušetříte ročně nemalou částku. 

5. Vstřícnější jednání
Všímám si toho dnes a denně. Sotva někam vkročíte s vozíčkářem ocitáte se v ochranné bublině. Lidé jsou najednou milejší, vstřícnější a usměvavější. To co jindy nejde je jako mávnutím kouzelného proutku možné a nic není problém. 
Pro mě je to mnohdy smutná pravda a popravdě někdy tohle jednání vnímám spíše jako nevýhodu než výhodu...ale o těch se tu dnes nebavíme, no ne?

6. Sex není tabu
Pokud se někde zmíníte, že chodíte s vozíčkářem pravděpodobně budete poctěni divnými pohledy a zařazeni do škatulky "divná". Lidé ať už na vozíku nebo s jiným handicapem jsou vnímáni často jako asexuální a bavit se na tohle téma je prostě tabu. A kdo mě zná ví, že mě prostě "baví" jít proti proudu a bořit mýty. Takže udělejme si v tom jednou pro vždy jasno. Sex není tabu ani s člověk na káře. Ba naopak někdy skrývá mnohem více energie a fantazie než si mnozí dokáží představit.7. Dobrodružství na každém rohu
Možná se to na první pohled nezná, ale slovo nuda s člověkem na káře jen těžko zažijete. Lidé na vozíku žijí většinou velmi pestré životy. Užívají si života plnými doušky. Sportují, cestují, sjíždí řeky, někteří si troufnou i na bugee jumping. Společné sportovní aktivity jsou zcela běžné. Vyjížďky na kole, plavání, funkční trénink. Tohle všechno jsou aktivity, které konkrétně s Matym provádíme společně a moc nás baví.

8. Kouzelný Euroklíč
Tváří se jako obyčejný klíč. Nicméně vám zaručí vstup na prostorné a povětšinou čisté a voňavé veřejné záchody. Tuhle výhodu pocítíte nejvíce asi při cestování do zahraničí autobusem. Zatímco ostatní se tísní v nekonečné frontě na dámský záchod, Vy zcela suveréně proklouznete do téhle nedobytné místnosti. Garantuju vám, že se najde nejeden člověk, který vám naslibuje hory doly jen abyste ho na vozíčkářskou toaletu taky pustili.9. Vášnivý tanečník a společník na večírcích
Tanec s vozíčkářem Vám rozhodně rozpumpuje kreativitu v žilách. Pokud milujete tanec, tak jako já, uděláte maximum pro to, aby jste si na plese mohli plnohodnotně zatančit. A když už nemůžete, prostě si sednete partnerovi na klín a on vás "povozí". Bude to vypadat jakoby jste tento tanec trénovali měsíce. A ještě se stanete královnou parketu. Všichni si vás budou natáčet a fotit (což teda není úplně moje nejoblíbenější část).  

10. Nakupování nikdy nebylo jednodušší
Člověk na káře je báječným pomocníkem při větších nákupech. Velký nákup jednoduše zavěsíte na ručky vozíku a zlehka cupitáte domů. Jen dávejte prosím pozor na patníky. Nechcete přece aby vaše drahocená půlka hodila "záda" kvůli Vašemu pohodlí. Nevinný nákup dokáže pohnout s těžištěm, v momentě kdy vozík překlopíte na zadní je třeba s touhle drobností počítat. V opačném případě skončíte v blátě s rozsypaným nákupem. Ano, mluvím z vlastní zkušenosti.11. Přátelé na celý život
Díky vztahu s vozíčkářem poznáte velkou komunitu nových lidí. Většinou se z těchto lidí stanou přátelé, na které nedáte dopustit. Jsou to přátelé s velkým P. Jsou upřímní, neberou si servítky, svůj názor vám řeknou na přímo a ten jejich třepotavý  humor, ten si prostě zamilujete.

A jako poslední bod, který je pravdivý a mě od srdce rozesmál je fakt, že vozíčkáři vydrží jedny boty věky. Další velká výhoda! K sepsání článku mě inspiroval seriál Vztahy bez hranic z webu Chodicilide.cz.

Pokud Vás napadají další výhody nebo Vás naopak něco kolem tohoto tématu zajímá nestyďte se mi napsat ať už do komentáře nebo na e-mail. Při psaní tohoto článku jsem zjistila, že mě baví tyto věci sdílet a ráda bych v této tématice pokračovala. Pokud je tedy něco co vás zajímá, téma na které byste chtěli abych napsala článek směle lupněte komentář. Třeba se nám podaří alespoň trošku zbořit bariéry :)

Krásný nedělní večer, Vaše


You Might Also Like

6 komentářů

 1. 😊jste oba moc sympatičtí!:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, milý anonymní čtenáři,

   moc děkujem :).

   Krásný víkend, Jitka

   Vymazat
 2. Se správně naloženým vozíčkářem je vždycky sranda :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Haha, Kristy, to je pravda :) Máš s tím taky zkušenost?

   Vymazat
 3. Ďakujem za krásne napísaný úsmevný pohľad na život vozičkára.Držím palce a prajem, aby ste naďalej šírili pozitívnu energiu.
  Jarka,tiež žijúca sladkým životom

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Jarko, děkuju za moc milý komentář. Jsem moc ráda, že splnil svůj účel a ukázal tu humornou stránku života. Přesně tak byl i myšlen :) A taky mám velkou radost, že si tento blog našel další človíček, který žije stejně báječný sladký život, jako já :)

   Tak se tu zas někdy potkáme, jo?

   Krásný večer, Jituš

   Vymazat

Vaše komentáře mi vždycky vykouzlí úsměv na rtech a dělají mi ohromnou radost. Děkuji za ně!