Necrobiosis lipoidica - Sweet diabetic Day

Necrobiosis lipoidica

Dnes bych se ráda zmínila o onemocnění, které trápí poměrně dost diabetiků. Mnoho se o ní stále neví. Z dostupných zdrojů jsem vypátrala, že se jedná o chronické kožní onemocnění vyskytující se nejčastěji v oblasti bérců. Vyskytuje se více u nás žen a pravděpodobnost, že vás tahle "krása potká" se zvyšuje pokud jste současně i diabetik. Může se ale stát, že stejně jako my ji dostane kdokoli "zdravý". 

O co se vlastně jedná? Na kůži (nejčastěji na nohách) vám vyskočí malé či větší červeno-fialové fleky, které jsou na pohmat tuhé a ostře ohraničené. A já dodávám že vypadají děsivě. No, posuďte sami... Léčba se rovná boji s větrnými mlýny. Kožní lékař vám na ni dá, pravděpodobně, mastičku s kortikoidy a bude sledovat co se děje.  Z 99% se nestane vůbec nic. Kromě toho že tělo bude pravidelně dostávat koktejl kortikoidů. Ano, je to smutný příběh. Ani zahraniční zdroje a výzkumy neobjasnily příčinu onemocnění a není jasné, co na tenhle nevzhledný flek zabírá. 

Mnoha lidem právě necrobiosis odhalilo, že trpí cukrovkou. Název zní šíleně a poměrně vzácně, nicméně po průzkumu mezi spoustou diabetiků jsem zjistila, že je nás "flekatých" opravdu hodně. I já se zařadila mezi slaďouše s tímto onemocněním. Naštěstí se nejedná o nic závažného. Je to spíš estetická vada. Ta ale mnohým vadí do té míry, že v létě chodí raději navlečení jen aby se nemuseli ukazovat a čelit klasickým otázkám typu: "Co to máš za modřiny", "Co to je za fleky", "nekouslo tě něco", apod. Přátelé, dobrá zpráva pro vás, není to nakažlivé! Takže klídek.

Já sama s tím bojuju už nějaký ten pátek. Kortikoidní mastičky nezabíraly, ani aktuální mastička co mám nezabírá. Zkoušela jsem na to svou osvědčenou marihuanovou mastičku a víte co. Nic. Nezabrala. Pravda, možná to vyžaduje časté mazání a to ne pouhých pár měsíců. Možná to chce vytrvat déle. 
Každopádně i mě tyhle dva fleky pekelně štvou. Ale nosit dlouhé kalhoty kvůli tomu nehodlám! Šortky a léto zbožňuju a nějaké fleky mě neodradí, to vám říkám :)
Někdo psal, že mu na to pomohla bezmléčná a bezlepková dieta. Jiný zas garantuje, že pobytem u moře fleky zmizí. Jako když mávnete kouzelným proutkem. Představa je to krásná leč jí moc nevěřím.

Najde se tu mezi mými čtenáři (nebo těmi co sem zabloudili poprvé) někdo, kdo má s tímhle onemocněním zkušenost, sám jí trpí. Máte nějaký fígl co zabírá nebo by mohlo zabrat? Napadlo mě, že bychom si tu mohli předat a sdílet zkušenosti. Lupněte komentář a když už nic aspoň zjistíme, že v tom nejsme sami. A to je taky fajn :).

Krásný start do nového týdne, Vaše


P.S.: Pokud někomu ty fotky nedělají dobře nebo ho snad pohoršují radím nečtěte a nedívejte se. Já jsem se je sem ale rozhodla dát, protože si myslím, že se není za co stydět. Navíc to může "pomoct" spoustě lidem v mnoha směrech. Nakonec mi přijde lepší dávat sem "autentické" fotky než stahovat z internetu (což jsou většinou ty nejextrémnější podoby těchto fleků a to už není vůbec hezký a možná ani reálný). 

You Might Also Like

3 komentářů

 1. Ahoj, tehle "flíček" mam přes půl holeně už od dětství. Zkoušela jsem už hodně a nejvíc mi zabrala metoda Mudr. Vavřince totiž opichovat okolo malými dávkami inzulínu. Vzhledem k tomu, že to mam na kosti to dost bolelo a tak jsem toho nechala(byla jsem dítě). Ale věřím, že kdybych vytrvala, tak to zabralo.:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, to je zajímavý o tom jsem neslyšela. Mrknu a zagooglím. Děkuju za tip! :)

   Krásný večer, Jituš

   Vymazat
 2. Ahojky, i já se přidávám ke všem "flekatým" :) Na pravé holeni mám toto už od dětství. Flek přes půl holeni. Kdyby sem šlo vložit foto, tak bych se pochlubila :)Ale můžu tě Jíťo uklidnit, že ty jsi na tom ještě dobře :) Také jsem to mazala čímkoli, ale přesně jak píšeš, NIC!!! A moře? Jezdím skoro každý rok a taky bohužel NIC!!! Třeba by to chtělo vymyslet nějakou inzulínovou mastičku :D

  OdpovědětVymazat

Vaše komentáře mi vždycky vykouzlí úsměv na rtech a dělají mi ohromnou radost. Děkuji za ně!