Whole30 challenge - Sweet diabetic Day

Whole30 challengeKrásný večer, moji milí,

dnes přicházím s článkem zaměřeným na malou (pro mě velkou) challenge, kterou jsem sama sobě včera odstartovala. Kdo sleduje můj instagram nemohlo mu uniknout, že už nějaký ten pátek studuju knihy o jídle - konkrétně o paleo stravě ovšem mýtů zbavené. 

Možná si teď ťukáte na čelo a říkáte si, že jsem se už dočista zbláznila. Zvlášť když jsem diabetik a všechno, co tento styl stravování považuje za škodlivé jde proti tradičním pravidlům diabetické stravy. No, možná máte pravdu, nikomu tu nehodlám nic vnucovat a rozhodně ho přesvědčovat. Každopádně, když se denně potýkáte s velmi vysokým cukrem v krvi, který je dlouhodobě pro zdraví nebezpečný a nefunguje fakt NIC věřte mi, že vsadíte fakt na cokoliv! Hlavně, že se hladiny cukru v krvi zklidní (v rámci možností) a je vám minimálně o 70% líp jak psychicky tak fyzicky. 

Díky Domči z dblogu jsem se dostala ke knize Jídlo na prvním místě od Hartwigových. Kniha přehledně vysvětluje, jak naše tělo funguje po té, co zbaštíme potraviny, které neprospívají zdraví. Veškeré své tvrzení mají napříč knihou podloženy odbornými studiemi a v každé kapitole navíc najdete zkušenosti čtenářů, kterým kniha změnila život k lepšímu. Kniha je rozdělena na dvě části - teoretickou, kde se dozvíte které potraviny škodí zdraví a které mají zelenou a pak samozřejmě praktickou. V této části se seznámíte s programem Whole30, tzv. 30ti denním nutričním restartem. Ten by Vám měl pomoci hodit tělo do normálu a zklidnit či vyřešit vaše neduhy. Knížka spojuje vtip s dávkou tvrdé lásky, odbornými studiemi a letitými zkušenostmi autorů. 

Malé změny jsem začala zavádět už v průběhu čtení knihy, např. jsem vyřadila přílohy k obědu a nahradila je zeleninkou, ráno jsem svou milovanou kaši vyměnila za tu ,,paleo,, (beztak mi z té ovesné cukr letěl do nebes) a pozorovala co na to má sladká kámoška cukrovka. A víte co?

FUNGOVALO TO!Po snídani mi glykemie vylezla jen trošičku v případě, že se jedná o pracovní den. Pokud jsem doma drží se mi hodnoty stabilně kolem 5 (ehm, ano zase jsme u mého pracovního režimu, který je pro mě absolutně nevyhovující a s tím nehne ani Whole60, ruku na srdce). Po obědě nenásledoval prudký vzestup glykemie a následný pád do hypoglikemie (nízký cukr v krvi). Prostě se to tak nějak zklidnilo. Hodnoty sice stále nemám ideální, ale to je právě tou prací (ano i na téhle změně už intenzivně pracuju).

No a tak jsem si řekla, že hůř už být nemůže. Za pokus nic nedám a vyhlásila jsem sama sobě Whole30 challenge. Následujících 30 dní budu dodržovat tenhle program a uvidíme co na to má sladká kámoška. Za sebe můžu říct, že jedu druhý den a je mi podstatně líp, cukr v krvi se relativně zklidnil a hladová taky nejsem (toho jsem se bála nejvíc). Je pravdou, že po včerejším šíleném dni v práci jsem s tím měla chuť seknout a zmítala jsem se ve stavu TO DÁM... NE, KAŠLU NA TO! Dle autorů je ale tato ,,emoční labilita,, normální a čeká mě ještě následujících 28 dní :D. Takže je vlastně vše v pořádku. 

Jak se vám líbil tento článek? Chtěli by jste další články na toto téma? A jaký je váš názor na tuto problematiku? 

Pište, komentujte, miluju Vaše komentáře, obohacují mě a posouvají dál.

Pusu a krásnou dobrou noc, Vaše


You Might Also Like

2 komentářů

 1. Jituško, z čtení tohoto článku je mi vážně smutno :( Ta kniha je jedna z řady, prostě další kniha, která o sobě tvrdí, že vyvrací mýty a je podložená odbornými studiemi, ale je to prostě kniha plná mýtů a nesmyslů. Odbornou studii si vycucáš z prstu skoro na každé téma, stačí jen ignorovat těch dalších 150, které ji vyvrací :D
  No, když tohle zkouší zdravá slečna s cílem zhubnout, tak si řeknu, že holt lidi zkouší nejrůznější věci a přejdu to. Ale u tebe jako u diabetičky bych s tím byla fakt opatrná, jako nutriční jsem z toho teda trochu v šoku. Nejen že je to celkem nebezpečné (i když chápu, všimla jsem si, že ti hyperglykemie dělají starosti už delší dobu, tak se chytáš "všeho"), ale bála bych se i toho, že tvůj blog čtou další diabetici a prostě tohle není ta správná cesta, kterou by se lidi měli inspirovat :( Jako jo, rozhodně je potřeba upravit dávky sacharidů, inzulinu a všeho kolem, ale do nějakých výstřelků typu paleo bych se fakt nepouštěla (a nebo to konzultovala s odborníkem a byla pod dohledem!)
  Tak jen doufám, že ti to přinese víc pozitiv než negativ a budu držet palce, ať se ti daří...;)
  Verča

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Veru,

   strašně moc děkuju za komentář a otevřenost se kterou ses do toho pustila a taky za to, že tu sdílíš svůj názor. Strašně moc si toho vážím :)
   Co se týče komentáře chápu, kam tím míříš a neříkám, že nemáš pravdu. Určitě to není míněno tak, že jsem od teď ,,paleo,, a už to tak zůstane a tečka. Taky si uvědomuju podstatnou věc - to co sama zmiňuješ s ostatními čtenáři diabetiky. Sama jsem měla dost rozpor zda tento článek postnout nebo ne a tak... Za sebe ale můžu říct, že jsem celou věc konzultovala i s nutriční terapeutkou, se kterou se znám přes cvičení, kam jsem pravidelně docházela. Upravily jsme jídlo, sacharidy, dávky inzulínu. Od léta zhruba do listopadu jsem pravidelně 3x týdně cvičila s trenérem a jídlo jsem si držela dle nastavení. Ale bohužel na podzim přišel zlom a najednou mi po jakémkoliv jídle do 10 minut vylítnul cukr. Byla jsem v nemocnici, chodila ke své diabetoložce, konzultovali jsme vše po večerech po mailech, telefonech. Upravovaly inzulín, ladily bazál (neb jsem na inzulínové pumpě) a výsledek nula :(. Inzulínu mám strašně moc a ať si dám na snídani ovesnou kaši nebo žitný chleba vždycky vystartuju k hodnotě kolem 20 a tam se už pak celý den držím. Doktorka už sama neví co s tím, tak nějak nic nefunguje...
   A tak jsem zkusila tohle. Hodnoty se mi drží kolem 10 přes týden, v práci jsem schopná zase fungovat o něco líp, protože s hodnotami kolem 20 je to náročný...Nechci se tu omlouvat a nechci být do konce života ,,paleo,, to určitě ne. Sama vím, že mléčné výrobky a další potraviny by mi chyběly. Spíš to beru čistě jako 30ti denní program, který mi pomůže se zas vrátit do ,,starých kolejí,, srovnat hodnoty tím pádem snížit dávky inzulínu a začít zase ,,normálně,, fungovat...
   Neříkám že je tohle ideál, nicméně tohle je zatím to jediný co mi v současným režimu nějakým způsobem funguje. Přemýšlím jak to uchopit a upravit tak aby to fungovalo i s přidáním dalších potravin, ale popravdě jsem zatím tomu nepřišla na kloub. Ale chápu tvůj pohled jakožto nutriční terapeutky a i s ním souhlasím. To zas ne že ne. S lékařkou jsem samozřejmě taky v kontaktu...
   Takže to asi tak za mě na vysvětlenou. Je to určitě téma k diskusi, která by mohla být hodně zajímavá a přínosná a já se jí vůbec nebráním :).

   Snad se mi povedlo v tomto komentáři všechno vystihnout, tak jak to myslím... :)

   Krásný večer a ještě jednou moc děkuju za vhled na tuto problematiku. Vážím si toho. Jituš

   Vymazat

Vaše komentáře mi vždycky vykouzlí úsměv na rtech a dělají mi ohromnou radost. Děkuji za ně!