Inzulínová pumpa - ano či ne? - Sweet diabetic Day

Inzulínová pumpa - ano či ne?



*Diabetické okénko* je opět tady. Často se mezi diabetiky setkávám s otázkou (někdy až dilematem) zda z inzulínových per přejít na inzulínovou pumpu. V čem je lepší? Nebude mi vadit mít ji furt na sobě? Kam si ji schovám, aby ji okolí nevidělo? Jak je to s plaváním a vodotěsností pumpy? Zvládnu její ovládání? V tomhle výčtu otázek bych mohla pokračovat ještě hodně dlouho a furt bych neměla arsenál otázek vyčerpán. Ale to by jste se nejspíš unudili k smrti.

Jakožto diabetik který střídavě procházel léčbou pery i inzulínovou pumpou a s ní si zpočátku zažil opravdové hrůzné story,
jsem se rozhodla postnout článek na toto téma. Pokusím se shrnout plusy i mínusy této elektronické vymoženosti a porovnat léčbu diabetu na perech s léčbou na inzulínové pumpě.

Inzulínová pera

Vypadají jako propiska (a laici si je s propiskami často pletou, to mě baví :) ). Slouží k podkožní aplikaci inzulínu před každým jídlem. Každý ,,cukrouš,, vlastní většinou pera dvě - denní, které aplikuje před hlavními jídly, případně svačinami, a pak večerní, které píchá jednou denně a zajišťuje si tím dostatek tzv. bazální dávky (postupně se uvolňující inzulín dodávaný tělu po celý den). V dnešní moderní době je nepřeberné množství vzhledů i designů těchto ,,propisek,, a tak si každý vybere to své. Navíc díky designu propisky je zajištěna jakás takás diskrétnost v případě aplikace na veřejnosti.

+

 • Diabetik je nemusí mít neustále připojené na těle oproti inzulínové pumpě
 • Umožňují větší volnost u některých aktivit (např. koupání, některé druhy sportů, dovolená u moře, apod.)
 • Při deficitu inzulínu nedochází tak rychle ke ketoacidóze (život ohrožující komplikace, kdy je v těle velký deficit inzulínu). Z vlastní zkušenosti mohu říct - peklo na zemi...


-

 • Zvýšená variabilita glykemií (cukru v krvi) aneb hodnoty jako na horské dráze
 • Nutnost aplikovat inzulín v přesně stanovenou dobu bez ohledu na to, zda se nacházím v autobuse, v práci, na cvičení, apod.)
 • S tímto bodem se pojí nepříjemný pocit alá ,,feťák´´ při aplikaci na veřejnosti (s touto situací mám v rukávu mnoho vtipných historek...ano někdy jsem si tu ,,nálepku,, užívala :D )
 • Horší kompenzace diabetu


Inzulínová pumpa

Je malé elektronické zařízení. Velikostí se vyrovná mobilnímu telefonu. Na rozdíl od inzulínových per si nemusíte inzulín píchat několikrát denně, inzulín vám dávkuje sama dle Vašeho nastavení (které lze v závislosti na situacích měnit) a další nespornou výhodou je nápodoba přirozené funkce slinivky. Je to vlastně taková elektronická externí slinivka, jak ji ráda nazývám. Inzulínovou pumpu můžete přizpůsobit svému stylu a udělat z ní krásný módní doplněk. Chce to jen trošku cviku a zvyku :)



+

 • Lepší kompenzace diabetu
 • Nižší dávky inzulínu
 • Snížení glykovaného hemoglobinu
 • Glykemie nebudou tolik rozkolísané
 • Méně hypoglikemií (nízkého cukru v krvi)
 • Větší volnost při dodržování režimu (oceníte zvláště v práci)
 • Programování bazální dávky dle potřeby a aktuální situace (např. při nemoci, sportu, těhotenství, apod.)
 • Možnost dávkovat inzulín v mikrodávkách 
 • Diskrétnost při podávání bolusů (oceňuji především v MHD, restauracích apod... I když tu srandičku s šáhnutím do výstřihu si stejně nikdy neodpustím. Ty pohledy mužů mě fakt baví :D Pumpu nosím většinou v podprsence)
 • Absence každodenního píchání injekcí


-

 • Zvýšené riziko rychlého rozvoje ketoacidózy (např. při ucpání kanyly, deficitu inzulínu, apod.)
 • Nutnost mít tuto externí slinivku napojenou neustále na těle (jde však o zvyk :) )
 • Pravidelná výměna infůzních setů každý 3. den
 • U některých firem doplatek 25% z ceny na příslušenství k pumpě
 • Pumpa funguje díky bateriím. Je nutné mít neustále nějakou po ruce. Není opravdu příjemné, když dorazíte např. do práce, inzulínové pumpě dojde šťáva a baterku máte doma tudíž jste celý den v režimu off (ano mluvím z vlastní zkušenosti)



Tak co, pomohl Vám tento článek v tom aby jste si udělali jasno? Pokud máte jakékoliv otázky na toto či jiné téma neváhejte mi napsat o názor či radu buď tady do komentářů nebo na můj e-mail.

A pokud Vás zajímají nějaká další témata na články ohledně naší sladké kámošky sem s nimi. 

Krásný večer, Vaše ,,sladká,,



You Might Also Like

6 komentářů

 1. Ahoj, mám cukrovku už 10 let (stále na perech) a poslední rok dost přemýšlím o pumpě. Jak to celé funguje? Prostě řeknu doktorovi, že chci pumpu a jakou chci a on mi ji dá? A jde nějak poznat, že se pumpa např. ucpala? A ještě, kam všude si pumpu můžu píchnout? Já vím, jsou to blbý otázky, ale stejně se zeptám :D :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, Aničko,

   v podstatě to funguje tak jak píšeš :). Je třeba vše zkonzultovat s diabetologem. Říct mu, že by jsi měla zájem o inzulínovou pumpu. On by ti měl povědět víc informací, dát materiály různých firem od kterých si pumpu můžeš objednat. Jakmile se rozhodneš od které firmy pumpu chceš, vypíše ti doktor poukaz, který se posílá na pojišťovnu. Pumpu musí pojišťovna schválit a jakmile se tak stane dodavatelé ti ji přivezou. Potom následuje cca 3 denní hospitalizace, kde tě nastaví a naučí s pumpu pracovat... Co se týče ucpání, inzulínová pumpa má alarmy takže většinou hlásí zda se něco ucpalo. A píchat můžeš v podstatě tam, kde si pícháš pera (břicho, hýždě, boky, nohy a ruce).

   Kdyby tě cokoliv zajímalo klidně piš sem nebo na e-mail vitus30890@gmail.com.

   Měj krásný večer, Jitka

   Vymazat
 2. Ahoj, sice tenhle příspěvek je starý nějaký ten pátek, ale přesto se zeptám. Inzulínová pumpa a koupání. Vždy když se jdu koupat musím pumpu jaksi vypnout..? (Přemýšlím o inzulínový pumpě. Na inzulínových perech jsem cca 5 let a chci zkusit něco ''nového'' ale stále nevím...k čemu se spíše ty přikláníš? ) Předem dík za odpověd :) .

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, Alčo,

   to je že je příspěvěk starší vůbec nevadí :). Jsem ráda, že si tě tenhle článek našel.

   Co se týče pumpy a koupání. Ano, pumpu bys měla na koupání odpojit. Pokud jdu do bazénu, jednoduše ji vypnu, jako telefon, a schovám do skříňky. Když se jdu sprchovat většinou ji jen odpojím a na tu chvilku nevypínám. Ale je to spíš takový můj zvyk :). Určitě není na škodu, když ji vypneš. Nicméně současné pumpy se dělají už i vodotěsné, takže se s nima dá do určité hloubky řádit i ve vodě (tahle funkce je ale dobrá třeba v létě, když člověk tráví více času u bazénu). Když si jdu zaplavat tak ji prostě na hodinku vypnu a užívám si sportu ve vodě. Pohybem člověk stejně spaluje, tak není inzulín zas tolik potřeba. Chce to vyzkoušet, co ti prostě sedne.

   K té druhé otázce. Zda pumpu zkusit nebo ne. Za mě jednoznačně "Jdi do toho!". Pumpa ti dodá více svobody ve všech směrech. Napodobuje více umělou slinivku. Já jí říkám "moje externí slinivka" :). Kompenzace je s ní daleko pohodlnější a lepší. A myslím, že i do budoucna u plánování mimča je mnohem variabilnější :). Samozřejmě i pumpa má své úskalí a mínusy. Za mě ale převažují ty kladné věci, takže doporučuju to minimálně zkusit. Když ti to nebude sedět na pera se můžeš vždycky vrátit.

   Snad to takhle stačí. Kdyby cokoliv ozvi se. Hezké dny měj. Jituš

   Vymazat
  2. Moc děkuji za odpověd a objasnění jak to vlastně je. Rozhodla jsem se že pumpu tedy hodlám vyzkoušet :).

   Vymazat
  3. Alčo,

   mám radost za tebe :). Věřím, že budeš spokojená. A kdyby ne k perům se dá vrátit vždycky.
   Aktuálně chystám pár článků právě pro "pumpaře" nováčky. Hádám, že se ti budou hodit :). Tak sleduj blog v následujících dnech by tu měl jeden z nich přistát.

   Krásný večer, Jituš

   Vymazat

Vaše komentáře mi vždycky vykouzlí úsměv na rtech a dělají mi ohromnou radost. Děkuji za ně!