Investuj smysluplně, daruj vzdělání - Sweet diabetic Day

Investuj smysluplně, daruj vzdělání

Po dlouhé době přicházím s článkem z úplně jiného soudku než jídlo a recepty. Protože jsem již téměř dva roky pyšným adoptivním rodičem afrického dítka a aktuálně přemýšlím o tom, že rozšířím tým Centra narovinu na postu koordinátorky adopcí na dálku, ráda bych se s Vámi o tuto úžasnou zkušenost podělila.

Jak vůbec vznikla celá myšlenka toho, že si adoptuji dítko až z daleké Afriky a budu jej podporovat na jeho cestě za vzděláním? Už na střední škole jsem po podobných projektech pokukovala a po detailním prozkoumání některých organizací jsem dospěla k názoru, že takto vynaložené finanční prostředky mají smysl. Pro pracujícího člověka, který nepobírá minimální mzdu, se jedná o minimální měsíční částku v řádu stovek. Pro běžného člověka to znamená odpustit si jedny boty, halenku, nebo cokoliv jiného. Pro dítě na opačné straně to znamená šanci na lepší život. A to už je investice, která se vyplatí, co myslíte?

A tak když jsem před 3 lety získala zaměstnání věděla jsem do čeho vydělané peníze investuji. A dodnes toho nelituji. Právě naopak, čím déle jsem do toho projektu zapojená a čím víc zpráv mi od dítka chodí utvrzuji se v tom, že tento projekt má smysl a že jsou to ty nejlépe investované nebo chcete-li utracené peníze.

Co je vlastně třeba udělat pro to, aby jste se  zařadili do řad adoptivních rodičů a co vůbec obnáší být adoptivním rodičem?

V první řadě přejděte na stránky centra narovinu, konkrétně do databáze dětí, kde si vyberete dítko, které chcete podpořit. Každé dítě má přiřazeného koordinátora pro českou republiku. Na uvedenou e-mailovou adresu koordinátora/ky napiště a informujte se, zda dítko stále hledá adoptivního rodiče. Koordinátor/ka vám dále zašle informace o nejbližším možném nástupu dítka do školy, způsobech plateb a odkaz na online formulář (darovací smlouvu) kterou je nutné vyplnit. Platby můžete posílat měsíčně, čtvrtletně nebo ročně, vše záleží na tom, jak vám to vyhovuje. Co se týče online formuláře (darovací smlouvy), ta je třeba vyplnit. Slouží jako smlouva mezi Vámi a centrem narovinu. Rovněž si zde volíte frekvenci plateb a uvádíte osobní údaje na svou osobu, aby centrum vědělo, kam Vám má každé 3 měsíce zasílat zprávy s vysvědčením od dítka. Ve smlouvě bude rovněž uvedeno číslo smlouvy, na které je nutné zaslat první platbu školného. POZOR platbu prvního školného musíte uhradit na čtvrtletí dopředu i kdyby jste si zvolili frekvenci plateb měsíční. Znamená to tedy, že první platbu posíláte na celé čtvrtletí a dále už platíte podle frekvence, kterou jste si uvedli na smlouvě. V tomto okamžiku dítko nastoupí v nejbližším možném termínu do školy. Zhruba dva měsíce po ukončení prvního trimestru obdržíte svůj první dopis i s vysvědčením a fotografií od dítka.
Zprávy od dítka vám chodí pravidelně vždy 3x do roka a to zhruba 2 měsíce po skončení školního trimestru v Keni, tedy v lednu, červnu a říjnu). Vzhledem k faktu, že dopisy chodí z Keni do pražského centra, kde je dobrovolníci třídí do obálek a rozesílají posléze adoptivním rodičům, chodí dopisy spíše v polovině února, července a listopadu.Vzpomínám si na ten den, kdy mi dorazil první dopis. Dva týdny před přistáním dopisu do mé schránky jsem ji každý den minimálně 3x kontrolovala, což ostatně dělám dodnes. Nemůžu se dočkat na zprávy od ,,mého,, kluka o tom jak se má on a jeho rodina, o tom, zda mu dorazily všechny mé dopisy a drobné balíčky s dárky, které mu posílám a zprávy o tom jak mu to jde ve škole. Miluju ty dny, kdy otevřu schránku a v ní objevím tu velkou obálku, která je naplněná zprávami od dítka. Při pročítání všech zpráv se člověk utvrdí v tom, že to opravdu má smysl, protože za vaše jedny boty dostane dítě vstupenku na lepší život, který je v Africe velmi cenný.Možná si teď kladete otázku, jak se peníze, které posíláte na účet pražského centra, dostanou do Keni přímo k dítku. Penízky jsou shromažďovány na účtu centra narovinu, a poté se všechny hromadně posílají na společný účet do Keni, kde jsou rozděleny dle příslušných identifikačních čísel. Identifikační číslo je číslo dítěte, které má přidělené při zařazení do projektu adopce afrických dětí. Zde se nabízí další otázka, kterou jsem si rovněž kladla, proč peníze neputují přímo k rodině dítěte. Je to z několika důvodů. Jednak rodiny v Africe jsou tak chudé, že většina účet v bance nemá. Dalším neméně důležitým důvodem je ten, že rodiny nemají často ani na jídlo a pokud by peníze přišli přímo jim není možné dohlédnout a zaručit to, že budou použity na to na co byly původně určeny, tedy na vzdělání dítěte.

Co se týče smlouvy (darovací smlouvy) o které jsem se zmiňovala výše je uzavírána na dobu neurčitou. Pokud nastane situace, že již nejste schopni nadále v podpoře dítka pokračovat, máte možnost samozřejmě od smlouvy odstoupit. Je však důležité mít na paměti, že je dobré informovat o této skutečnosti alespoň 4 měsíce před platbou dalšího školného (tzn. platbou na další čtvrtletí) a to z toho důvodu, aby příslušný koordinátor/ka měl možnost najít dítěti náhradního adoptivního rodiče, aby mohlo pokračovat ve svém vzdělávání bez přerušení.

Jak jsem již naznačila výše, s dítkem si můžete neomezeně dopisovat. Maximálně 3x do roka mu můžete poslat malý balíček s drobnými dárky. Dopisy i balíčky se posílají na adresu P.O.BOXU, kde je vyzvedne africký koordinátor a dle identifikačního čísla, které musíte uvádět na všechny předměty v balíčku, je přiřadí dítku. Zpravidla pak v dalším dopise s vysvědčením, fotografií a dopisem dostanete zpětnou vazbu od dítka na daný dopis nebo dárek, který jste mu poslali. Mimo posílání dárků je možnost dítě navštívit osobně. Postup si domlouváte přímo s pracovníky pražskéhoho centra. Tam vám předají všechny potřebné informace, pomůžou se zařízením cesty a zprostředkují kontakt na kompetentní osobu v Keni, se kterou vše řešíte.Chtěli by jste pomoci, ale i po přečtení následujících řádků si nejste jisti, zda by jste to finančně zvládli? Nebo zkrátka víte, že prostě v současné době finanční prostředky na podporu dítka nemáte. Nevěšte hlavu i pro vás je možnost, jak činnost centra podpořit. Možností je mnoho. Od doporučení centra a nabídnutí adopce známým a přátelům, přes uspořádání různých besed ve vašem místě bydliště, pomoci se stříháním videí či překladu textů do angličtiny až po podporu jednorázovým finančním prostředkem, které dítku také velmi pomůže. Jednorázové příspěvky lze učinit např. prostřednictvím dárkových certifikátů Pošli to dál! , díky němuž darujete také kousek vzdělání, či zdraví některému dítku. Tyto děti se pak objeví v bulletinu centra narovinu, a vy tak budete vědět, ke komu pomoc putovala. 
Mně osobně tato podpora přináší obrovskou radost a na další zprávy od mého dítka se velmi těším. Každým dnem by měl tak dlouho očekávaný dopis dorazit do schránky. A tak každý den kontroluji schránku, pro jistotu, několikrát.

Jaký máte názor na podobné projekty vy? Máte s něčím podobným zkušenost? Podělte se o ni, budu se na vaše názory těšit!You Might Also Like

2 komentářů

 1. Taky mám adoptovaného chlapečka, ale přes školu.:)

  http://www.letsspeakwithchrisdoke.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Chris Doke, to je super!! A přes jakou organizaci to máte zprostředkované? :)

   Vymazat

Vaše komentáře mi vždycky vykouzlí úsměv na rtech a dělají mi ohromnou radost. Děkuji za ně!